Intervenții ale pompierilor bihoreni în urma fenomenelor meteorologice periculoase
Pompierii militari bihoreni au intervenit în cursul după-amiezii și serii de duminică, 21 iunie a.c., pentru înlăturarea efectelor produse de vântul puternic și ploile abundente, în mai multe localități din județ.
Echipajele din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Oradea au intervenit în municipiu, pe străzile Episcop Ioan Suciu, Vasile Conta și Bulevardul Ștefan cel Mare, pentru degajarea a trei copaci doborâți de rafalele puternice de vânt pe carosabil și peste un autoturism. De asemenea, pompierii au acționat pe strada Constantin Brâncoveanu și strada Transilvaniei pentru îndepărtarea unui arbore și a unei crengi care prezentau pericol pentru trecători.
Pompierii Gărzii 1 Mai au intervenit pe drumul dintre Hidișelu de Sus și Calea Mare, unde doi copaci prăbușiți pe carosabil au blocat circulația rutieră. Echipajele au acționat pentru eliberarea drumului și reluarea traficului în condiții de siguranță.
Alte intervenții desfășurate de pompierii bihoreni:
· degajarea unui copac căzut peste un autoturism aflat în curtea Spitalului Municipal Marghita;
· îndepărtarea unui arbore prăbușit pe firele de energie electrică în localitatea Șuncuiuș.
Echipajele Detașamentului de Pompieri Marghita au intervenit pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice periculoase în mai multe locații, respectiv:
· Spitalul Municipal Marghita – evacuarea apei din subsol;
· strada Pandurilor – evacuarea apei acumulate în beci;
· strada Progresului – evacuarea apei acumulate într-o curte;
· strada Nicolae Bălcescu – evacuarea apei acumulate pe carosabil;
· strada 1 Decembrie – evacuarea apei acumulate pe carosabil și într-o curte;
· strada I.L. Caragiale – evacuarea apei dintr-un beci;
· strada Borșecului – degajarea unui stâlp căzut pe carosabil;
· Căminul pentru Persoane Vârstnice „Sfântul Anton” – evacuarea apei din beci;
· în afara localității, în zona Lacului Dacia – degajarea unor copaci căzuți pe carosabil.
Pentru gestionarea numărului mare de solicitări, efectivele Detașamentului Marghita au fost suplimentate, pompierii acționând pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice și protejarea comunităților afectate.
Recomandări pentru populație:
· Evitați deplasările în apropierea copacilor, stâlpilor de electricitate sau panourilor publicitare care pot fi doborâte de vânt.
· Nu traversați porțiuni de drum acoperite de apă și nu încercați să treceți cu autoturismul prin zone inundate.
· Parcați autovehiculele la distanță de arbori, stâlpi sau alte elemente care ar putea fi afectate de condițiile meteorologice.
Informații privind modul de comportare înainte, pe timpul și după producerea unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire pentru situații de urgență Fiipregătit.ro și prin intermediul aplicației mobile DSU, disponibilă gratuit în App Store și Google Play.
Purtător de cuvânt
Locotenent-colonel CAMELIA ROŞCA


