Intervenție pentru salvarea victimelor unui grav accident rutier produs pe DN 19, în Bihor
În noaptea de duminică spre luni, 22 iunie a.c., pompierii militari bihoreni au intervenit pentru salvarea victimelor unui grav accident rutier produs pe DN 19, pe raza localității Adoni, comuna Tarcea, în care au fost implicate cinci persoane aflate în două autoturisme.
Trei persoane încarcerate, dintre care două au decedat
Accidentul a fost semnalat prin numărul unic 112, în jurul orei 23.30, la fața locului fiind mobilizate de urgență, șase echipaje de pompieri militari din cadrul Stației Valea lui Mihai, Stației Săcueni și Detașamentului Marghita, cu o autospecială de descarcerare grea, două autospeciale de intervenție cu modul de descarcerare și cu trei ambulanțe SMURD tip B2, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).
Pompierii militari au acționat pentru descarcerarea a trei persoane rămase încarcerate în autoturismele avariate, două dintre acestea (un bărbat și o femeie) aflându-se în stop cardio-respirator. Echipajele medicale și paramedicale au efectuat manevre de resuscitare în cazul celor două persoane aflate în stop cardio-respirator și au acordat îngrijiri medicale celorlalte trei victime, care au fost ulterior transportate la spital, una dintre acestea, un minor, aflându-se în stare gravă.
Din nefericire, în pofida eforturilor depuse de echipaje, bărbatul și femeia nu au răspuns manevrelor de resuscitare, medicul declarând decesul acestora.
Purtător de cuvânt
Locotenent-colonel CAMELIA ROŞCA




